INTEO
 ☞ Silné heslá, máte?

Dobrý deň prajeme,

ako ste na tom so zabezpečením zariadení, cez ktoré sa pripájate do webu či k e-mailom?

Používate antivírus, silné heslá a legálny software?

Nakoľko sa nám z času na čas stane, že dôsledkom práve slabých hesiel, resp. odchytením hesiel zo zavírených počítačov sa náš server dostane na spam list, rozhodli sme sa spísať zopár doporučení, aby sme do budúcna podobným situáciám a komplikáciám predišli.

Nepodceňujte ochranu svojich zariadení

Pamätáte si ešte na Total Commander (TC)? Vravelo sa, že používať TC je ako otvoriť bránu vírusom. Ak totiž aplikácie ukladajú heslá nesprávne, vírus môže postihnúť priamo Váš počítač. 

Rovnaké problémy spôsobí napríklad aj nelegálny Windows. Nikdy neviete, aké nastavenia Vám môže aktivovať.

Vo verzii Inteo, ktorú využívate aj Vy, používame najnovšie možnosti zabezpečenia a ochrany. Pri prelomení hesla pristupujeme okamžite k jeho zmene, o čom klientov následne informujeme aj s doporučením na zmenu hesiel za silnejšie a prescanovanie zariadení.

No stačí jedna malá nepozornosť, kliknutie na podvodný e-mail, ktorý od Vás vymámi heslo k e-mailu a máme problém.

Vy aj my.

Každú takúto situáciu riešime novými doplnkovými nastaveniami, zmenou IP adries pre klientské e-maily, newslettre ale napríklad aj transakčné e-maily, aby sme výpadok spôsobený blokovaním IP adresy na spam liste čo najviac zmiernili.

 

Preto Vás prosíme, aby ste zmenou hesiel a aplikáciou nižšie uvedených doporučení aj Vy pomohli znížiť potenciálne riziko.  

MX toolbox blacklist check

Ako zabrániť odchyteniu a zneužitiu hesiel?

 

Zmeňte heslo

Silné a dlhé heslo, to je ten správny základ. Silné heslo MUSÍ mať minimálne 8 znakov, pričom musí obsahovať veľké písmeno a špeciálny znak [ ] % @ . ( ) # = + $ ! ? { }. Na druhej strane NESMIE obsahovať názov účtu, ani domény. Ak Vaše heslo nie je aspoň tak silné ako napríklad qidwaQ-vlsteq#9856%nA, zmeňte ho. Ideálne hneď teraz. Všeobecne platí, že heslo je bezpečnejšie, ak obsahuje náhodný zhluk písmen a uvedených špecifických znakov. 

 

 

Kľúčenka

Ak patríte medzi priaznivcov Macu, pre správu hesiel odporúčame Kľúčenku. Kľúčenka Vám navrhne také heslo, ktorého prelomenie nehrozí. Prečítajte si viac o Kľúčenke pre Mac a nastavení iCloud kľúčenky na iPhone

 

 

Prehliadač

Používate prehliadač Chrome? Skontrolujte, či používate silné heslá. Heslá si dokážete vyexportovať alebo spravovať cez počítač, Android aj iOS. Správca hesiel je k dispozícii aj vo Firefoxe. Rozhodne neodporúčame používať prehliadač Internet Explorer. Tým, že sa neaktualizuje, predstavuje sám o sebe vysoké riziko.

 

 

Hoaxy

Možností na únik osobných informácií a získanie hesla je dnes kvantum. Kyberšikana, zneužívanie fotografií, ale tiež falošné správy, napríklad s prosbou o pomoc, varovaním pred vymysleným nebezpečenstvom a pod. 

Spam

Spameri si Vašu e-mailovú adresu vedia odchytiť náhodným generovaním, vyhľadaním zo stránok, hromadných e-mailových diskusií či newsletterov. Potom Vám jedného dňa príde správa, ktorú vraj posielate sami sebe. Nefigurujete na žiadnom spam liste, ale e-mail máte plný obťažujúcich správ, ktorých sa len tak ľahko zbaviť nedá. Či je to Váš prípad, zistíte na https://haveibeenpwned.com/.

 

 

Preveruj

Kým rozliknete a pošlete ďalej reťazovú správu na Messengeri, radšej si 2x premyslite, či to má význam. Správy typu "Pošli toto svojim 5 priateľom, inak..." za Váš čas a možné riziko určite nestoja.

 

 

Scanuj

Overte si výskyt vírusov na všetkých zariadeniach, z ktorých sa pripájate na internet, skúste napr. Malwarebytes. A to aj v prípade, že pracujete s Apple, ktoré sú považované za bezpečné. 

 

 

2-ité overenie

Používate dvojstupňovú autorizáciu pre prihlásenie k Gmailu? Skvelá vec :). Ako druhý stupeň overenia si môžete vybrať výzvu od Google, SMS/telefonický hovor alebo bezpečnostný kľúč na Vašom smartphone. 

Bezpečnosť našich i Vašich dát a dát Vašich zákazníkov je jednou z našich priorít. Preto potrebujeme Vašu pomocnú ruku. Ak nie sú Vaše heslá práve bezpečné a používate v nich napr. obľúbenú kombináciu 123, zmeňte ich.

Pravidelne scanujte zariadenia, cez ktoré pracujete so svojim webom a e-mailom.

Ušetríme si tak zbytočné starosti a možné problémy.

Za porozumenie a aplikáciu uvedených doporučení ďakujeme.

Ceníme si Vašu zodpovednosť ツ.

 

Silným heslám 3x NAZDAR a Vám ešte príjemný zvyšok dňa.

 

S pozdravom,

Vaše, opäť o čosi bezpečnejšie, INTEO

Staňte sa fanúšikom KROS

in fb yt

© Irisoft s.r.o.

Biznisweb.sk – to je tvorba web stránok, či moderný internetový obchod za 5 minút. Skúška zadarmo. Telefonická a emailová podpora, konzultácie k zvyšovaniu návštevnosti web stránok a online reklama.